Hegedűs Edit már 12 éve dolgozik azért, hogy a fiatalok és az idősebbek megszeressék a néptáncot. A 2022-ben Alkotói díjjal elismert tanítónő nemcsak a tánc szeretetét adja tovább, hanem egy olyan közösséget kovácsolt össze, akik nemcsak a hagyományőrzésben vesznek részt együtt, de a mindennapokban is számíthatnak egymásra. Közös pont a néptánc, amely átszövi az izgalmas fellépéssekkel teli alkalmakat és a szürke hétköznapokat is.
Mikor és hol került kapcsolatba a néptánccal?
6 éves voltam, amikor a szüleim beírattak néptánc szakkörre. A próbák hangulata, a fellépések izgalma, a külföldi utak sikerei folyamatosan azt erősítették bennem, hogy a néptánc végig fogja kísérni az életem. Ennek immár 36 éve és a lelkesedésem töretlen.
Hogyan indult a Zsibongó Táncegyüttes?
2005-ben kezdtem tanítóként az algyői iskolában. Ugyanakkor elindítottam a néptánc szakkört is az alsó tagozaton. Nemcsak a gyerekek, hanem a szülők is nagyon lelkesek voltak, támogattak bennünket. Többen is kérdezték a következő években, hogy nem szeretnék felnőtteket is oktatni? Végül 2012. őszén megalakult a Zsibongó Táncegyüttes.
Hogyan tudta és tudja a táncot beiktatni a dolgos mindennapokba?
A tánc az életem része, akarva-akaratlan is bennem van. Minden nap kapcsolatban vagyok vele, csak az időtartam változó.
Milyen kiegészítőket és ékszereket szabad a viseletekhez hordani?
Ez tájegységenként különbözik, de a kaláris – általában élénk piros vagy fehér színű nyaklánc, füzér - és a kisebb fülbevaló mindenhol része a viseletnek.
Szoktak-e újítani a viseleteken?
Ha autentikusak szeretnénk lenni, akkor nem igazán újíthatunk. Azonban az eredeti viseletek, különösen a szép állapotúak, nagyon drágák. Amennyire a lehetőségek engedik, azért próbálunk közelíteni a tájegységekhez tartozó ruhákhoz, úgy megalkotni őket, hogy nagyon hasonlítsanak az eredeti viseletekhez. Idén nyitunk egy picit a világzene irányába is, ez a viseleteken is látszódni fog.
Gyűjti-e a viseleteket?
Nem vagyok kimondottan gyűjtő. Van néhány nagyon szép állapotú, eredeti viseletem, amelyekben, ha úgy adódik, még nagyobb szeretettel táncolok a színpadon.
Mennyi idő egy táncos hölgynek elkészülnie egy-egy fellépésre és mire kell ilyenkor odafigyelni?
Általában 1-2 órát vesz igénybe a készülődés. A hajfonás és a vasalás után a komplett viselet felvétele következik. Azt szoktam mondani, hogy a fellépés már akkor kezdődik, amikor a viseletet felveszed és addig tart, amíg le nem veszed. Ahogy a viselet szóban is benne van, tudni kell viselni azokat a ruhákat.
Hogyan álmodja meg, hogy éppen milyen táncot fognak táncolni és ahhoz a koreográfiát?
A koreográfiákat mindig alkotótársammal, Bogár-Szabó Bálinttal álmodjuk meg közösen. Nagyon jó vele együtt dolgozni. Bálinttal választjuk ki az új táncanyagot, amit általában a több napos nyári tánctáborban kezdünk el. Ekkor még csak a lépéseket kezdjük megtanítani, koreográfia akkor születik, ha a lépések már jól mennek. Igyekszünk olyan táncanyagot választani, amihez hasonlót még addig nem tanultak a táncosok. Úgy is mondhatnánk, megpróbáljuk a Kárpát-medence minél színesebb táncpalettáját elkészíteni. De a változatosság kedvéért tanultunk már olasz táncot is: a Tarantellát. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy közvetlen környezetünk, a dél-alföld táncanyagát mindenki tudja, ezért a dél-alföldi oláhos, lassú és friss csárdás is a próbák fontos részét képezi. Szerencsésnek érzem magam, mert a Zsibongó alakulásakor is olyan partnerem volt Krisztin Ádám személyében, akivel szintén öröm volt alkotni.
Mi a titkuk, hogy ennyi év után is egy lelkes csapatot alkot az együttes?
Azt gondolom, hogy a csapat nagy része nemcsak a tánc és a mozgás miatt jár próbákra. Legalább ilyen fontos a közösség ereje is. Sok programon részt veszünk - főzőversenyek, vetélkedők - és szervezünk is magunknak, mert együtt zsibongani a legjobb.
Mi lehet a legjobb módja a magyar néptánc megőrzésének?
Sebő Ferenc Kossuth- díjas népzenekutató szavai jutnak eszembe: „A hagyományt nem ápolni kell, hisz nem beteg. Nem őrizni kell, mert nem rab. Hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket!” A Zsibongó már 12 éve megéli a hagyományokat Algyőn. Legyen ez sokáig így!
forrás: Algyői Hírmondó
Csongrád-Csanád Vármegye Önkormányzata „Identitástudat erősítése Csongrád-Csanád vármegyében” című projekt keretében igyekszik elősegíteni a hátrányos helyzetű lakosság (gyermekek, idősek, fogyatékkal élők, nők romák, mélyszegénységben élő) felzárkózását, a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítását...
A Kastélykert utca felújítása során a szerdai és csütörtöki napon (2025.04.16-17.) a Vállalkozó elkezdi az aszfalt kötőréteg beépítését.
Újfajta mozgásforma várja az érdeklődőket a Faluházban. Bár az 50 év feletti korosztályt érinti a foglalkozás, nemcsak szeniorokat vár Pataki Sándorné Marika, akivel erről a tánc fajtáról beszélgettünk.
Április 5-én indult el a gyermekhorgász szakkörünk az algyői horgásztavak partján. A GYEVIÉP NPKft., az Algyői Természetvédő Horgászegyesület, Sarok Krisztián e.v., a Tiszai Horgászbolt és a lelkes szülők együttműködésének eredménye: horgászat, vízpart, mosolygó gyerekek, természet, jó hangulat, formálódó közösség!
Március során több tornán és rendezvényen is részt vettek, minden alkalommal bizonyítva tehetségüket és kitartásukat.