Idén ünnepli fennállásának 10-ik évét a Zsibongó Néptáncegyüttes. Ebből az alkalomból a csapat egy zselnicemeggy fát is ültetett a Fő téren. Az együttes mögött rengeteg fellépés és közös program áll, és az eltelt hosszú idő alatt lelkesedésük és barátságuk töretlen. Hogy mi a csoport titka? Néhány titkot elárult Hegedűs Edit, a néptáncegyüttes egyik vezetője.
– Hogyan jött a tánc az életébe?
– Hatéves voltam, amikor a szüleim beírattak néptánc szakkörre. A próbák hangulata, a fellépések izgalma, a külföldi utak sikerei folyamatosan azt erősítették bennem, hogy a néptánc végigkíséri majd az életem. Ennek már 34 éve. Remélem, még legalább ennyi bennem van!
– Mikor alakult meg a Zsibongó és miért hozták létre?
– 2005-ben kezdtem tanítóként az algyői iskolában. Ugyanakkor elindítottam a néptánc szakkört is az alsó tagozaton. Nemcsak a gyerekek, hanem a szülők is nagyon lelkesek voltak, támogattak bennünket. Többen is kérdezték a következő években, hogy nem szeretnék felnőtteket is oktatni, így végül 2012. őszén megalakult a Zsibongó Táncegyüttes.
– Hányan kezdték el akkor a néptáncot?
– 12-13 fővel indultunk, de szerencsére gyorsan gyarapodott a létszám. A nemek aránya is viszonylag kedvezően alakult. Azóta már több, mint 30 tagú a csoport, köztük 9 házaspár.
– Milyen táncokat, koreográfiákat szokott tanítani a csoportnak?
– A táncegyüttest 5 évig Krisztin Ádámmal vezettük. Őt a munka Budapestre szólította, ezután Bogár Szabó Bálinttal folytattuk a csoport vezetését. Bálinttal együtt választjuk ki az új táncanyagot, amelyet általában a többnapos nyári tánctáborban kezdünk el. Ekkor még csak a lépéseket kezdjük megtanítani, koreográfia akkor születik, ha a lépések már jól mennek. Igyekszünk olyan táncanyagot választani, amelyhez hasonlót még addig nem tanultak a táncosok. Úgy is mondhatnánk, megpróbáljuk a Kárpát-medence minél színesebb táncpalettáját elkészíteni. De a változatosság kedvéért tanultunk már olasz táncot is: a tarantellát. Ezt 2 éve, az iskolabálon mutattuk be először. Nagy sikert arattunk azzal is. Idén októberben ünnepeljük fennállásunk 10-ik évfordulóját. Ebből az alkalomból újra elővettük a legelső táncanyagot, a szilágyságit, hogy minden most táncoló Zsibongó is együtt táncolhasson. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy közvetlen környezetünk, a Dél-Alföld táncanyagát mindenki tudja, ezért a dél-alföldi oláhos, lassú és friss csárdás is a próbák fontos részét képezi.
– Milyen fellépéseket szoktak vállalni?
– Szívesen megyünk mindenhova, ahova hívnak bennünket. Az őszi Gálaműsor, az adventi gyertyagyújtás műsora állandó fellépésünk. Több éve már a Folkudvarban is adunk műsort. A Covid-19 járvány miatt 2 évig kimaradtak a martonosi fellépések, de idén júniusban újra megyünk oda, Algyő testvértelepülésére. Meghívást kaptunk abból az alkalomól, hogy 100 éves a Martonosi Testvériség Művelődési Társulat. Idén május 1-jén pedig az újszegedi majálison is táncoltunk.
– Miben segít a tánc a mindennapokban?
– Martha Graham, a modern tánc történetének egyik legmeghatározóbb alakjának mondata jut eszembe: „A mosoly a legrövidebb út két ember között, a tánc pedig a legrövidebb út két lélek között”. Az elmúlt 34 év alapján azt mondhatom, hogy a tánc nélkül nem lehet élni. Ha örülsz, táncolsz, ha szomorú vagy, táncolsz. Közben olyan emberekkel vagy, akikkel jól érzed magad, akikkel együtt töltődsz a próbákon. Ez a csapat sokkal több, mint egy néptáncegyüttes, segítjük és támogatjuk egymást jóban-rosszban, barátok vagyunk.
– Hányszor próbálnak egy héten?
– Alapvetően hetente egyszer próbálunk 2 órát, de fellépések előtt több héttel már hetente kétszer táncolunk.
– Milyen háttértudás kell a tánc mellé?
– A táncokkal együtt a dalokat, csujogatásokat is tanuljuk. Előzetesen már beszélünk a tájegység elhelyezkedéséről, a táncanyag, az életmód, a viseletek összefüggéséről.
– Milyen egyéb programokat szerveznek maguknak?
– Ebben nincs hiány: születésnapok, főzőversenyek, farsang, baráti beszélgetések. Nemrég fát ültettünk a Fő téren a Madarak és Fák Napja alkalmából. Ezúton szeretnénk megköszönni az önkormányzatnak, Molnár Áron polgármesternek, a Gyevikult Nkft,-nek, Kovács László ügyvezetőnek, hogy támogatnak a programjaink megvalósításában, állandó helyet biztosítanak a próbáinkhoz. Október 22-én a Faluházban lesz a 10 éves Gálaműsorunk, amelyre szeretettel várjuk a kedves érdeklődőket.
forrás: Algyői Hirmondó
34 napirendi pontot tárgyalt 2025. február 20-án Algyő Nagyközség Képviselő-testülete.
Azokat a családokat várják a Bóbita Bölcsődébe április 28-án és 29-én, akik a 2025/26-ös nevelési évben bölcsődei szolgáltatást szeretnének igénybe venni. Délelőtt 9 és délután 3 óra között van mód a beiratkozásra a Tiszavirág utca 44. szám alatti intézményben.
A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Osztálya CS/I01/00657-5/2025. sz. határozata alapján Algyő Nagyközség közigazgatási területére 2025. március 31. – 2025. április 20-ig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelek el!
Ezúton értesítjük a tisztelt lakosságot, hogy Algyő Nagyközség Önkormányzata megbízásából a Kastélykert utcán a kivitelező megkezdi az útfelújítási munkálatok következő szakaszát, ezért 2025. március 24-től teljes szélességben lezárásra kerül a Kastélykert utca a településkaputól a Téglás utcáig.
Teltház előtt játszotta Vörös Edit, Teremi Trixi, Szirtes Gábor és Csere László az Asszonykám adj egy kis kimenőt! című darabot. Az előadás egy operett betétekkel tűzdelt kabaréműsor volt, amellyel két felvonáson keresztül örvendeztették meg a közönséget.