Az idei tél szokatlanul tartósnak ígérkezik. A hideg, a szél a hosszabb ideig szabadban lévők egészségét akár súlyosan károsíthatja, veszélyeztetheti is. Az alábbiakban a Mentőszolgálat munkatársainak tanácsait olvashatjuk:
Kihülés
A 35 °C alatti belső, úgynevezett maghőmérséklet kihűlést (hypothermiát) jelez. Megkülönböztetünk enyhét (34-36°C), közepesen súlyosat (30-34 °C) és súlyosat (30 °C alatti testhőmérséklet). Ha a hőszabályozás kimerül, a maghőmérséklet csökken, a test egyre inkább a környezet hőmérsékletét veszi fel.
A baleseti lehűlés kétféleképpen alakulhat ki:
Elsődlegesen:
A felsorolt esetekben a szervezet eredetileg ép, egészséges, a lehűlés ellen a fizikai és kémiai hőszabályozás teljes latba vetésével védekezik, melynek során energiatartalékai kimerülnek, és ekkor a maghőmérséklet csökkenni kezd.
-1 °C-os, nyugvó levegőn a ruhátlan ember akár egy órán át is képes maghőmérsékletét tartani; a további következmények egyéni adottságaitól függnek. Vízben a hővesztés a levegőhöz képest kb. 25-szőrös. Zöme a törzsön át keletkezik, így a hűtés egyenesen a létfontosságú szervekre (szív, tüdő) tevődik át. Ruházat valamelyest véd (gyapjú, egyes műszálak nedvesen is szigetelnek). Normálisan öltözött ember, mozgás nélkül 20 °C-os vízben didergés révén még tartósan őrizheti hőegyensúlyát. Áramló vízben a testhőcsökkenés rövid időn belül is kifejezett
A bőr alatti zsírszövet (vastagságával arányosan) igen jó hőszigetelő. Ezért ruházat és/vagy zsírpárna által jól szigetelt egyén számára mérsékelten hideg vízben a mozgás (úszás) előnyös lehet, mert a hőtermelés fokozódása érvényre jut. Ugyanez hideg vízben általában előnytelen, az áramlás foltozott hűtőhatása miatt, kivált tartósabb (20 percet meghaladó) tartózkodás esetén. Jeges vízben úszás az edzetlen ember maghőmérsékletét fél órán belül 26 °C-ra szállítja le. Az úszás ilyenkor sietteti a végső kimerülést is.
Másodlagosan:
Károsodott hőszabályozású és/vagy aktív védekezésre képtelen egyénen, rendszerint nem szélsőséges hideghatásra (olykor szobahőmérsékleten vagy ahhoz közel álló hőmérsékleten) jön létre. A legnagyobb kockázatnak azok vannak kitéve, akik mozdulatlanul fekszenek a hideg környezetben - mint például azok, akik szélütés áldozatai, vagy akik mérgezés, illetve sérülés következtében vesztették eszméletüket. Minthogy ők nem mozognak, kevesebb hőt termelnek és nem is képesek elhagyni a hideg környezetet.
Idősek és részegek kevésbé, illetve rosszul érzékelik az alacsonyabb hőmérsékletet, így kihűlésre hajlamosabbak.
Panaszok, tünetek:
A kihűlés tünetei általában annyira fokozatosan alakulnak ki, hogy sem az illető, sokszor sem környezete nem döbben rá, mi is történik. Kezdeti tünetként jelentkezik a reszketés és fogvacogás. Ahogyan a testhőmérséklet tovább csökken, a reszketés alábbhagy, a mozdulatok lassúvá és ügyetlenné válnak, megnő a reakcióidő, a gondolkodás zavarttá válik, az ítéletalkotás gátolt lesz. Az illető összeeshet, elkóborolhat vagy egyszerűen lefekszik a földre pihenni. Ha a testhőmérséklet még tovább esik, a reszketés abbamarad, ami igen fontos jel. Ezen a ponton az illető még magatehetetlenebbé válik, elveszíti az eszméletét, és kómába eshet. A szívverés és a légzés lassabbá és még gyengébbé válik. Végül a szív megáll. Minél alacsonyabb a testhőmérséklet, annál nagyobb a halál bekövetkeztének esélye. Halál állhat be már 31 °C alatt, de még valószínűbben 28 °C alatt.
A másodlagos okok miatti kihűlésnél viszont a halálozás inkább az alapbetegséggel, mint a lehűlés mértékével függ össze. Utóhatásként, illetve szövődményként légúti fertőzések fordulhatnak elő.
A kihűlés legnagyobb veszélyei a kialakuló különböző szívritmuszavarok. Ezért a diagnosztika fontos eszköze az EKG. A testhőmérséklet mérése sokszor gondot okoz, mivel a lázmérők skálája többnyire 35 °C-os minimumnál kezdődik.
Az ellátás lépései:
A fagyás és ellátása
A szervezet jobban tűri a hideget a melegnél, de a tartós hideghatás 0 C fok felett is okozhat fagyási sérülést. Először a kiálló részek az orr, az áll, a térdek, a fülek és az ujjak fagynak meg. Az alkohol a hőérzést, hidegérzést tompítja, ezért az ittas állapotú ember könnyebben megfagyhat.
Tünetek:
Az égéshez hasonlóan a fagyásnak különböző fokozatai vannak.
Ellátás:
Az algyői Bóbita Bölcsőde harmadik hónapja nyújt szolgáltatást az újonnan átadott épületben, amely a Tiszavirág utca 44. szám alatt található. Az intézmény népszerű, betelt a 60 férőhely.
A tabella másodikja, az Algyő az edző váltó Balástya otthonában gyűjtötte be három pontot. Itt is vezetett az esélyesebb vendégcsapat, majd jött az egyenlítés, a meccs végén mégis az Algyő örülhetett, hiszen a 76. percben Csányi Ádám gólja eldöntötte a találkozó sorsát.
A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Osztálya CS-I01/02175-2/2023. sz. határozata alapján Algyő Nagyközség közigazgatási területére 2023. szeptember 30. – 2023. október 21-ig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelek el!
Az Algyő SK életében sok változás történik az idei szezontól, de a munka nem áll meg. Az edzők ugyanolyan lelkesen vetik bele magukat a legkisebbektől egészen a felnőtt korosztály trenírozásába, mint ahogy azt eddig is megszokhattuk tőlük.
Palya Bea Egyszálének koncertje nyitotta meg a Szent Anna napi búcsú rendezvénysorozatát a templomban. A művésznő hatalmas mosollyal és szeretettel érkezett meg, és már a beéneklésnél is betöltötte hangja a templomot. A koncert után pedig a Hírmondóval is beszélgetett kicsit.