Összesen 18 napirendi pontot tárgyaltak nyílt ülésen októberben a képviselők. Az ott elhangzottakat, illetve a döntéseket Molnár Áron polgármester Algyő Facebook-oldalán foglalta össze videójában. Mint ismert, a koronavírus-járvány miatt nem közvetítik élőben a testületi üléseket, ezzel kapcsolatban azt mondta, hamarosan döntés születik arról, hogy visszatérnek-e a televíziós közvetítésekhez.
Új ügyvezető igazgatót keresnek
Tárgyalták a képviselők az önkormányzati tulajdonú Gyeviép Nkft. szervezeti és működési szabályzatáról is, amit azért kellett módosítani, mert a társaság vagyonkezeléséből kiderült az edzőterem és a sportközpont, továbbá a hulladékudvar is. Ezt az előterjesztést elfogadták a képviselők.
Ügyvezető igazgatói pályázat kiírásáról is döntöttek a Gyeviép Nkft.-nél, amivel kapcsolatban Molnár Áron elmondta, hogy Katona Antal november 30-áig látja el a cég vezetését, így a novemberi képviselő-testületi ülésen születhet döntés az új igazgató személyéről.
A Gyevikult Nkft. szervezeti és működési szabályzatát is módosították, kivezették belőle az ifjúsági klubot, amelyet a Sportkör vett át. Ezen felül a társaság könyvvizsgálói megbízása névvel szerepelt az szmsz-ben, amit szintén kivettek, így nem kell újabb módosítást eszközölni, amennyiben változik személye.
A harmadik önkormányzati cég, a Gyevitu Nkft. esetében pedig számos fontos változást vezettek át, jóformán teljesen új szmsz íródott, amelyet a képviselők az eredeti előterjesztéshez képest minimális módosításokkal elfogadtak.
Nem támogatták a fejlesztést
A videóban Molnár Áron elmondta, hogy a Gyevitur Nkft. működési támogatási kérelméről is tárgyaltak. A cég idei üzleti tervének összeállításakor 31 millió forintot jelölt meg, amire szüksége van a működéséhez. A polgármester megjegyezte, hogy ez a pandémia ellenére is előremutató összeg, hiszen érdemes tudni, hogy a társaság akkor kért és kapott egy évre nagyjából ilyen összeget, amikor még csak a fürdőt üzemeltették. A 31 millió forint azonban nem csak működési támogatás, ebből 23 millió forint tőkevisszapótlás, a maradék nagyjából 6 millió, ami nem tesz ki 31 milliót, és most a társaság a különbözetet kérte, ami 1,4 millió forint. Ezt meg is szavazták a képviselők.
Fejlesztési kérelemmel is élt a cég, ám ezt nem támogatta a többség. A Levendula Hotelnél a zöldségtárolót szerették volna felújítani, továbbá a fürdőnél a beltéri mozaikcsempéket, amelyek rendszeresen lepotyognak. Ez utóbbi munkát akkor végezték volna el, amikor az új medence és kút összehangolásakor 1-2 hetes leállás lesz. A két fejlesztésre 4 millió forintot kért a társaság, azonban a testületi többség ezt nem támogatta.
Szakemberhiány jelentkezett az óvodánál
Az Algyői Szivárvány Óvoda 2021/22-es munkatervét is tárgyalták a testületi ülésen. Ozsváth Lászlóné intézményvezető anyagából kiderült, hogy az óvónőhiány immár a nagyközségben is megjelent. A polgármester a videóban elmondta, hogy amennyiben nem történik országos változás, jelentős pedagógushiány várható. Kiemelte, hogy az önkormányzat minden tőle telhetőt megtesz, például cafetéria-rendszerükkel is igyekeznek vonzóbbá tenni az algyői intézményeket a munkavállalók számára, de immár a települést is elérte a szakemberhiány. Megjegyezte, egy önkormányzat nem tud versenyezni egy külföldön ajánlott munkabérrel, ráadásul lassan annak is örülnek, ha a béremeléseket ki tudják gazdálkodni, figyelemmel az önkormányzati elvonásokra.
1,6 milliót költöttek nyári táborokra
A testületi ülésen a képviselők elfogadták a nyári táborokról szóló beszámolót is. Összesen 1,6 millió forint támogatási kérelem érkezett az önkormányzathoz a vakáció ideje alatt rendezett táborokkal kapcsolatban, az összeggel gyakorlatilag a helyi gyerekeket és szüleiket támogatták, hiszen az algyőiek olcsóbban vehettek részt a táborokban a meghirdetett árhoz képest. Molnár Áron elmondta, gyakorlatilag nem volt olyan hete a vakációnak, amikor ne rendeztek volna tábort a településen, és ezek 98%-át támogatták is a helyi gyerekeken keresztül. Megjegyezte, a pandémia miatt ez nagy segítség volt, hiszen sok szülőnek nem maradt a nyárra elég szabadsága, mert a tavaszi intézményi bezárások miatt ki kellett venniük, hogy vigyázni tudjanak gyerekükre az online tanítás idején. A videóban köszönetet mondott a táborok szervezőinek, hogy összehangolták a programkínálatukat és tartalmas időtöltést biztosítottak a gyerekeknek.
A 9-es napirendi pontban a házhoz menő lomtalanításról tárgyaltak. Már szeptemberben döntöttek arról, hogy az éves egyszeri lomtalanítást kivezetik, és nem egy központi napot jelölnek ki, amikor a lakosok megszabadulhatnak bizonyos típusú hulladékaiktól, hanem mindenki egyénileg igényelhet lomtalanítást. Jövőre március 15-e és november közepe között lesz mód az új rendszer igénybevételére éves szinten egy alkalommal ingyenesen. A lakosok egy központi telefonszámon jelenthetik majd be igényüket, és a megbeszéltek szerint házhoz megy a szolgáltató elszállítani a hulladékot.
A jövő évi fejlesztésekről is tárgyaltak
A 2022-es költségvetés fejlesztési javaslatait is megtárgyalta a testület. Mint ismert, az utóbbi 3-4 évben minél hamarabb megpróbálnak egy fejlesztési prioritási sorrendet felállítani, így amikor februárban a költségvetésről döntenek, már megtárgyalt és elfogadott koncepció mentén tudnak haladni.
A településvezető megjegyezte, az idei évre vonatkozó, valamint a 2022-es egyaránt rendhagyó tervezési fázis, hiszen nem tudják, hogy tudnak-e majd fejleszteni. Emlékeztetett, hogy tavaly meghúztak egy képzeletbeli piros vonalat, és úgy döntöttek, hogy a felette lévőt mindenképp megvalósítják, míg a vonal alattit csak akkor, ha lesz rá forrás bevételeikből. Így valósul meg például a Gólya és Pipacs utcákban a járdafelújítás, de bejárókat is rendbe tesznek, a délnyugati lakóparkban pedig a Kiserdő sornál a szennyvízelvezető-rendszert építik ki.
Az idei évet keménynek értékelte a videóban Molnár Áron. Elmondta, hogy a tavalyi 1,3 milliárd forintos szintről 750 millió forintra csökkent az iparűzési adóbevételük, ami jelentős, 650 millió mínusz. Megjegyezte, számára a gazdasági szereplők támogatása az iparűzési adó terhére nem igazán érthető.
Kitért arra is, hogy a most megtárgyalt koncepció első olvasata nem tartalmazta az európai uniós, TOP-os, 100%-os támogatottsági arányú kiírásokat, amelyekre terveznek pályázni. Előzetesen arra kérték a képviselőket, a bizottsági tagokat, a civil szervezeteket és intézményvezetőket, hogy tekintsék át a TOP-os kiírásokat, tervezeteket olyan szempontból, hogy mit lehetne ezekből az uniós forrásokból megvalósítani Algyőn. Ez alapján egy sorrendet is felállítottak, ezeket is beépítik majd a fejlesztési koncepcióba, amelynek következő olvasatát a novemberi képviselő-testületi ülésen tárgyalják meg.
Ezúttal is négy csoportba osztották a fejlesztéseket, az elsőben természetesen a legfontosabbakat szerepeltetik. Ide tartozik például az intézmények és ingatlanok rekonstrukciója, a Tisza partra is további forrásokat szánnak, valamint a régóta tervezett csapadékvíz-elvezető rendszerrel kapcsolatos fejlesztésre is. Egy javaslatot követően a közlekedésbiztonsági keret is átkerült az I.-es prioritásba 2,5 millió keretösszeggel.
Tájékoztatót kérnek a Volánbusztól
A Fabebookra feltöltött videóban a polgármester beszélt a tram-trainről is, miután volt a településen egy rendezvény a Hódmezővásárhelyet és Szegedet összekötő villamosvasútról. Molnár elmondta, továbbra sem erősítették, illetve cáfolták az algyőiek több éve hangoztatott aggodalmát, hogy amennyiben elindul a tram-train, az befolyásolja-e a buszközlekedést. Erről szerinte már a Volánbusznak tájékoztatást kellett volna adnia, ám ez nem történt meg eddig, így hivatalos levélben kér az önkormányzat tájékoztatást a busztársaságtól a jövő évi menetrendi tervről.
Megjegyezte, a helyi lakosok közül azoknak pozitív a tram-train indulása, akik közel laknak a megállóhoz, netán biciklivel vagy autóval meg tudják közelíteni, de ez korántsem a többség. Felmerült már korábban is, hogy a tram-train megállóhoz ki lehetne szállítani az algyőieket a központból, ám kérdés, hogy ki oldja meg ezt a belső közlekedést. Kijelentette, hogy ez éves szinten 30-50 millióba kerülne, és ezt szerinte nem az önkormányzatnak kellene megoldania, ráadásul nem is tudják vállalni ezt. Úgy fogalmazott, azt szeretné, hogy a tram-train plusz lenne, és nem helyettesítője valaminek, ezért szerinte a jelenlegi buszközlekedésen nem szabad változtatni.
Az összefoglaló videó itt tekinthető meg:
Algyő Nagyközség Önkormányzatnak kérésére a Gyeviép Nkft. munkatársai elkészítették az új bölcsődéhez szánt parkoló részt. Az épülettel szemben, az iskola vonalában mintegy 90 méter hosszan szórt útpadkát alakítottak ki.
Az Algyő Foltvarrók Köre augusztus 26-án, szombaton ellátogatott a Magyar Foltvarró Céh által szervezett Országos Foltvarró Fesztiválra, Budapestre a Kultúrszövőgyárba.
Napjainkban meglehetősen gyorsan kézhez kaphatunk bestseller könyveket a saját anyanyelvünkön. Ez olyan természetessé vált, hogy bele sem gondolunk, hogy egy viszonylag frissen megírt, több száz oldalas idegen nyelvű regény hogyan kerülhet az éjjeliszekrényünkre magyarul. A fordítás rejtelmeiről Illés Róbert, algyői műfordítóval beszélgettünk.
A szabadstrand területén új kikapcsolódási és sportolási lehetőség nyílt az oda érkezők számára. 936.000 forint kivitelezés összegből kialakításra került ott egy új strandkézilabda pálya.
Füzesy István és az ALTE idén nyolcadik alkalommal rendezte meg a Tisza-Parti Partyt, amely nyolcadik alkalommal is nagy sikert aratott. Ezúttal a búcsú hétvégéjén várták a szabadstrandra a kikapcsolódni vágyókat.