A település kiadásai nőttek, a fejlesztések azonban szépen haladtak a 2024-es évben is. A már megkezdett beruházásokról és a tervben lévő projektekről kérdeztük Molnár Áron polgármestert.
Mennyi pénz szükséges Algyő működéséhez?
Közel 3 milliárd forint. Az utóbbi tíz évben 2 milliárd forinttal nőttek meg a működésünkhöz szükséges kiadások. Ez elég jelentős növekedés.
Ekkora kiadás mellett milyen bevételekkel számolhat a település?
A legjelentősebb bevételi forrásunk az iparűzési adó, amely a tavalyi évben 1,8 milliárd forintot jelentett. Emellé kapunk az államtól normatívát, amelyet zömében feladatellátásra, az intézményeink fenntartására és bérköltségekre használunk fel. Ennek az összege tíz éve 170 millió forint volt, az előző évben pedig 750 millió forint. Megint csak érdekes adat, hogy amíg a bér- és járulék költségeink 2014-ben 365 millió forintba kerültek, addig 2024-ben ez az összeg 1,2 milliárd forintra rúgott. Ebből jól látható, hogy az elmúlt 10 év alatt közel négyszeresére nőttek az önkormányzat bérköltségei. Természetesen mindemellett még vissza is kell fizetnünk az állami kasszába. Míg 2014-ben nem kellett szolidaritási adóval számolni, 2024-ben már 616 millió forintot kellett befizetni a nagy közösbe. Összességében tehát elmondható, hogy bár nőtt a bevételi oldal, a kiadások mértéke jelentősen megemelkedett.
Sikerült-e pályázatokból pótolni vagy kiegészíteni a tervezett beruházásokhoz szükséges költségeket?
Nyilván igen, azért azt érdemes szem előtt tartani, hogy ha megint csak az elmúlt 10 évet vesszük figyelembe, akkor jól látszik, hogy amíg 2014-ben még tudtunk önerős beruházásokat véghezvinni és elvégezni szükséges feladatokat még akkor is, ha éppen nem volt hozzá nyertes pályázatunk. Ezzel szemben 2024-ben a pályázati pénzekkel csak kompenzálni tudott az önkormányzat, bár az elnyert összegek 20-30-szor magasabbak voltak a korábbi évekhez képest, a saját forrásaink reál értéke azonban nem nőtt. Amit fejlesztettünk önerőből, azt azért tudtuk véghez vinni, mert korábban jól gazdálkodtunk és tudtunk tartalékot képezni.
Jó példa erre, hogy a Borbála Fürdő 2007-ben 1,2 milliárd forintból épült fel, 2024-ben ez az összeg körülbelül 2,5-3 milliárd forint lenne, amelyet képtelen lenne az önkormányzat önerőből finanszírozni. Tehát jelenleg kisebb a lehetőségünk arra, hogy saját forrásból saját elképzeléseket valósítsunk meg. Jelenleg a tartalékaink meghatározó részét a működésre kell költenünk.
Nehezebb helyzetben, azért mégis számos beruházás elkészült és javítja vagy könnyíti meg a helyiek mindennapjait. Mik voltak ezek közül a legfontosabbak?
Alapvetően elmondható, hogy nagyon erős és szigorú gazdálkodást folytat az önkormányzat. Még a covid alatt felállított rendszer szerint osztályozzuk és csoportosítjuk az elvégzendő feladatokat. Aztán ezek között prioritás szerint haladunk a kivitelezésben. Így jól látjuk, hogy mik a közeli és a távolabbi tervek, tudjuk csoportosítani az összegeket és ezek alapján vágunk bele egy-egy fejlesztésbe.
A temetőben nagyon régóta várt fejlesztés valósult meg a járda és a ravatalozó körüli tér felújításával, de a munka nem áll meg, mert haladnak tovább a járdák rendbetételével. Megújult a Szent Anna templom körüli tér és a parkoló is. Megtörtént a Géza utca járdafelújítása. A Csónak utcában elkészült, a Komp utcában pedig összefogva a lakókkal megépült néhány méternyi járda. Az általános iskola párhuzamos parkolójánál kész lett a sáros rész burkolása. Fontos fejlesztés volt a Komp utca és a Nepomuki köz aszfaltozása és felfestése.
A csapadékvíz elvezető rendszer kivitelezése megkezdődött, az Aranyhíd utcában egy egészen új technológiával oldják meg munkatársaink a felmerülő problémákat.
Több helyen történtek a településen közlekedésbiztonsági intézkedések. Ezekhez lakossági észrevételeket is figyelembe vettek. Eredményesek voltak-e ezek a fejlesztések?
Minden bizonnyal igen. Lett körforgalmunk, amelyhez szerintem már hozzászoktak a lakosok. Elkészültek csomópontok, amelyek az iskolások közlekedését segítik. A gyalogos átkelők és egyéb jelzések felfestése mind a biztonságosabb közlekedését szolgálják. Illetve elkészült a településkapunk, amely a forgalom lassítására hivatott, hiszen a település kezdetét jelző tábla sok esetben nem volt ehhez elegendő figyelmeztetés. Illetve még a tavalyi évben elkezdődött egy nagyon régóta várt beruházás, a Kastélykert utca fejlesztése. Az új bekötőúttól indultak a munkálatok és haladnak majd tovább idén. A már elkészült szakasz szegélyezve lett, új útpadka készült, illetve a két betonszegély között teljes egészében felújították a rétegrendet.
Turisztikai szempontból fontos beruházások kezdődtek meg a tavalyi évben. Hogy állnak ezek jelenleg?
A nemcsak helyi lakosok által kedvelt szabadstrandon indultak el beruházások. A helyszínre vezető manipulációs tér betonozása készült el nemrég. A régi strand közműellátása folyamatban van, illetve a bevezető út is kap közvilágítást. Lassan véget érnek a kilátó karbantartási munkálatai is, így újra szép és rendezett környezetben tölthetnek el az érdeklődők egy kis szabadidőt a természetben. Mindemellett még az előző évben elkezdődtek a Levendula Hotel Hangár épületének karbantartási munkálatai, amelyekkel a rendezvényeknek egy színvonalas helyet biztosít majd. Még egy jelentős helyszín az algyői Horgásztavak, ahol sok fejlesztést eszközöltünk. Az egyik nagy változás volt ezzel a területtel kapcsolatban, hogy üzemeltetése átkerült a Gyeviép Nkft-hez.
A jelentős kiadások mellett hol tud spórolni az önkormányzat?
Gyakorlatilag minden területen törekedünk arra, hogy kevesebb pénzből, de jó minőségű változtatásokat tudjunk végrehajtani. Mindenképpen fontos a hosszú távú gondolkodás. Ilyen projektünk például a közvilágítás fejlesztése. Az I. ütem már elkészült a lakosság nagy megelégedésére. A II. ütem várhatóan 2025. nyarán indul majd meg. Amennyiben ez is elkészül, elmondható lesz, hogy Algyő egész területén LED-es fényre lesz cserélve a közvilágítás. Ezáltal is jelentős összegeket spórolhatunk meg.
Tervben volt ingatlanok megvásárlása. Ezek a projektek hogyan állnak?
Több ingatlant is vásárolt az önkormányzat, amelyek a jövőre nézve lesznek fontosak. Az önkormányzat tulajdonába került a régi Rappai csarnok, amelynek már bérlője is van, ezáltal máris bevételt termel. Az Ipari parkban lévő volt tűzoltó laktanyát is sikerült megvenni. Jövőbeni tervek között szerepel az épület munkásszállóvá alakítása, amelyhez szeretnénk központi támogatást szerezni. Mindemellett két algyői épület is az önkormányzat tulajdonát gyarapítja, az egyik a volt Harap6 Falatozó, a másik pedig a régi Takarékszövetkezet, illetve megvásároltuk a Tisza híd utáni méregtelepet.
34 napirendi pontot tárgyalt 2025. február 20-án Algyő Nagyközség Képviselő-testülete.
Azokat a családokat várják a Bóbita Bölcsődébe április 28-án és 29-én, akik a 2025/26-ös nevelési évben bölcsődei szolgáltatást szeretnének igénybe venni. Délelőtt 9 és délután 3 óra között van mód a beiratkozásra a Tiszavirág utca 44. szám alatti intézményben.
A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Osztálya CS/I01/00657-5/2025. sz. határozata alapján Algyő Nagyközség közigazgatási területére 2025. március 31. – 2025. április 20-ig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelek el!
Ezúton értesítjük a tisztelt lakosságot, hogy Algyő Nagyközség Önkormányzata megbízásából a Kastélykert utcán a kivitelező megkezdi az útfelújítási munkálatok következő szakaszát, ezért 2025. március 24-től teljes szélességben lezárásra kerül a Kastélykert utca a településkaputól a Téglás utcáig.
Teltház előtt játszotta Vörös Edit, Teremi Trixi, Szirtes Gábor és Csere László az Asszonykám adj egy kis kimenőt! című darabot. Az előadás egy operett betétekkel tűzdelt kabaréműsor volt, amellyel két felvonáson keresztül örvendeztették meg a közönséget.